کمبود ویتامین D احتمال مرگ سالمندان را افزایش می‌دهد

در این تحقیقات آمده است: سالمندانی که از ضعف شدید و ابتلا به ۳ عارضه از این عوارض شامل ضعف عضلات، کندی راه رفتن؛ خستگی و کاهش فعالیت فیزکی و از دست دادن وزن هستند؛ احتمال مرگ و میر آنها یک برابر افزایش می‌یابد و در صورت داشتن سطح پایین ویتامین D تا ۳ برابر می‌رسد.

در همین حال، محققان‌ آمریکایی بر اساس تحقیقات اخیر خود دریافتند که ویتامین D چه بسا می‌تواند بدتر شدن ریه افراد سیگاری را به تاخیر بیندازد.

این تحقیقات نشان می‌دهد: عملکرد ریه سیگاریهای دچار کمبود ویتامین D - نسبت به سیگاریهای دارای سطح طبیعی این ویتامین- چه بسا با سرعت بدتر شود.

ویتامین D برای سیستم دفاعی بدن و سلامت استخوانها و دندانها و جذب کلسیم مفید است و کمبود آن با بیماریهای قلبی و عروقی ، دیابت نوع دوم و برخی از سرطانها و مشکلات ایمنی بدن در ارتباط است.

ویتامین D از ویتامین‌های لازم برای بدن و محلول در چربی است که به رشد و استحکام استخوان‏ها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می‌کند.

این ویتامین با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده‌ها و کاهش دفع از کلیه به متابولیسم استخوان‌ها کمک می‌کند و همچنین از طریق ترجمه ژنهای هسته سلول به رشد سلول کمک می‌کند.

منبع اصلی دریافت این ویتامین به جز منابع گیاهی مثل غلات و حیوانی مثل ماهی ساردین و شیر، نور آفتاب است به طوری که 10 تا 20 دقیقه ماندن در زیر نور آفتاب، نیاز روزانه بدن انسان به این ویتامین را تامین می‌کند و کمبود این ویتامین همچنین باعث پوکی استخوان در کهنسالی می‌ شود.

/ 0 نظر / 13 بازدید