طول عمر

۱۲ آذر تالار اندیشه معلم سعادت آباد میزبان نخستین همایش تغذیه جسم و روح بود. در این همایش، پروفسور منوچهر جعفریان و برخی از استادان برجسته علم تغذیه تحقیق های علمی خود را که تئوری های نوین سلامتی و تغذیه است ارایه دادند. در این همایش که به همت انجمن راهیان مولانا برگزار شد، علاوه بر مباحث تغذیه ای و تاثیر آن بر سلامت جسم و روح مباحثی چون هارمونی با طبیعت و تاثیر عرفان بر سلامت روح ارایه شد و پروفسور نقش اصلی تغذیه در پیشگیری از بیماری ها و حفظ سلامت را تشریح کرد.

● دنیا رژیم های لاغری را مردود می داند

پروفسور جعفریان می گوید: «غذاها ربطی به چاقی یا لاغری ندارد. تئوری«کم بخور لاغر شوی» هنوز در ایران رایج است اما این تئوری در دنیا رد شده. سوءتغذیه انسان را چاق می کند. در اثر سوءتغذیه ای که ما در ایران داریم، هورمون هایی در بدن ترشح می شود و این هورمون ها باعث چاقی یا لاغری می شوند. ما باید بدانیم نیاز بدن چیست بعد غذای مورد نیاز آن را تهیه کنیم. خداوند نعمت های لازم برای تامین غذای مورد نیازمان را در اختیار ما قرار داده و عمر طولانی برای ما تا ۱۲۰ سال است. فقط غذاهای مناسب با بدن ما را به این عمر می رساند. او تاکید می کند: ««کم بخور لاغر شوی» و کالری شماری برای زمان قدیم بود نه امروز. امروزه آن رژیم های غذایی که دیگر در اروپا و در دنیا هم رد شده سبب کوتاهی عمر، ریزش مو و سلب سلامتی می شود؛ زیرا بدن افراد در اثر این رژیم ها چربی های باوفا را از دست می دهند و این چربی ها دو ماه بعد با عنوان «یو یو افکت» برمی گردند. سوال اصلی این است که چطور چربی هایی که خالی می شوند و بدن را ترک می کنند دوباره برمی گردند و فرد را چاق می کنند؟» او با ادبیات ساده و مثال هایی روان با تشریح چرایی چاقی افراد بعد از تخلیه چربی می گوید: «چربی ها در سلول های آ. دی. فسفته جمع می شوند زمانی که این سلول ها از چربی تخلیه می شوند بدن شروع می کند به تکثیر این سلول ها و یک میلیون سلول تبدیل به ۱۰ میلیون می شود؛ این انبارهای جدید صبر می کنند تا غذای جدید وارد بدن شود. با ورود غذا سلول ها چند برابر شده، غذا را دریافت کرده و فرد را از اول هم بیشتر چاق می کنند.»

 

● برای سلامتی تان بخندید؛ ببخشید؛ فراموش کنید

دکتر جعفریان می گوید: «خندیدن، بخشیدن، فراموش کردن سه عامل مهم برای سلامت روح و روان است. سلامتی برای ما همه چیز نیست اما بدون آن همه چیز برای ما هیچ است. سلامتی بزرگ ترین نعمتی است که خداوند متعال به ما عنایت کرده اما چون آن را به صورت رایگان در اختیار ما قرار داده و ما برای چیز رایگان ارزش قایل نمی شویم قدر سلامتی را هم نمی دانیم. اگر میلیاردها پول پرداخت می کردیم امکان نداشت اجازه بدهیم این بدن مریض شود اما برای حفظ آن نمی کوشیم. ما باید به طور قطع به عمر ۱۲۰سال برسیم و تنها راه آن حفاظت از سلامت بدن است.»

 

 

● خوب غذا می خوریم اما غلط

این پژوهشگر تغذیه که مبدع طرح «دهکده سلامتی» است، می گوید: «در ایران نیاز بدن را نمی دانیم فقط شکم را پر می کنیم. اگر بدانید بدن تان به چه منابع تغذیه ای نیاز دارد و آن را برای سلول های بدن تهیه کنید، تمام سلول ها از شما ممنون می شوند. خوب غذا می خوریم اما غلط. باید بیشتر از میوه جات و سبزیجات استفاده کنیم و از گوشت فاصله بگیریم. گوشت در تغذیه جهانی روز به روز بیشتر محکوم می شود. تمام دنیا به گیاه خواری برگشته است. در کشورهای ژاپن، سوییس و آمریکا رویکرد غذایی به سمت گیاه خواری پیش می رود. ما دو نوع تغذیه داریم: تغذیه جسم، تغذیه روح. تغذیه جسم نیاز به همان پنج ماده غذایی شامل پروتئین ها، کربوهیدرات ها، چربی ها، ویتامین ها و املاح است. تغذیه روح هم وابسته به پنج فاکتور است که شامل هدف دار بودن، اعتماد داشتن به دیگر انسان ها، اعتقاد، عشق و اراده است. جالب است بدانید طبق یافته های معتبر پروفسور، فقدان هریک از این پنج عامل روحی جذب غذا را در جسم دچار مخاطره کرده و موجب سوءتغذیه و بیماری می شود. اینجاست که ارتباط تنگاتنگ تغذیه روح و جسم با هم ثابت می شود.

 

 

● مرغ های خوشبخت سبوس می خورند

دکتر جعفریان به سبک غلط طبخ در ایران اشاره کرده و می گوید: «این طبخ غلط باعث شده سبوس و پوسته ارزشمند گندم یا برنج در ایران دور ریخته شود. با دور ریختن پوسته گندم و برنج با دست خود این پل را خراب می کنیم. اگر آب برنج آبکشی شده را به آزمایشگاه بفرستید، می بینید که سرشار از ویتامین ب۱ است. تمام املاح و نیاز بدن در پوست گندم است که این پوست جداسازی شده و در اختیار مرغ های خوشبخت قرار داده می شود.آرد سفید زندگی را کوتاه می کند. ما در فرآیند آزمایشی در آزمایشگاه دو دسته موش را انتخاب کردیم. به یک دسته آرد سفید دادیم. همه موش ها بعد از دو هفته مردند. اما به موش های دسته دوم در سالن دیگر گندم با سبوس داده شد بعد از دو هفته مشاهده کردیم همه می جهیدند. اینجا ثابت می شود که آرد سفید کشنده است. در کشور سوییس سبوس گندم یا برنج در بسته های کوچک به قیمت یک فرانک فروخته می شود. در ایران مشاهده کردم که سبوس ها در کیسه های بزرگ مقابل نانوایی قرار دارد. با خود گفتم چه نانوای ثروتمندی... از او پرسیدم چند گرمی از این سبوس ها به من می دهید گفت: همه را بردارید. گفتم چه خوب من دیگر نمی روم سوییس. نانوا گفت: این کیسه را اینجا گذاشتیم که در زمستان از آن استفاده کنیم. زمستان خانم ها به خاطر لغزندگی زمین می خورند. ما این سبوس ها را کف زمین می پاشیم تا مردم زمین نخورند.

● سبوس بدن مان را چربی زدایی می کند

او تاکید می کند: «اگر مردم بدانند سبوس در زندگی روزمره چه خاصیتی دارد هرگز این برخورد را با این ماده حیاتی نخواهند داشت. سبوس چربی های اضافی را همراه صفرا می گیرد و از سیستم گوارش جدا می کند. صفرا را به جای اول خود بازمی گرداند و چربی را دفع می کند. سبوس بخورید و بعد از سه هفته به آزمایشگاه بروید. خواهید دید که کلسترول شما چقدر پایین آمده است. سبوس را از نانوایی ها تهیه کنید و هر صبح در یک لیوان شیر حل کرده مصرف کنید. بهترین سبوس در پوست سیب است که سرشار از پکتین است و اجازه نمی دهد علاوه بر چربی املاح خطرناک مثل سرب و جیوه در بدن باقی بماند.»

● «سه» عاملی که عمر را کوتاه می کند

به گفته پروفسور اثبات شده چاقی، بی خوابی و ناامیدی سه عاملی هستند که عمر را کوتاه می کنند. او در پایان تاکید می کند: «اگر می خواهید ۱۲۰ سال عمر کنید و سالم بمانید، شب ها غذای پختنی نخورید. پنج عضو بدن هرگز نمی خوابند: مغز، قلب، ریه، کبد، کلیه ها. یک ماه از سال روزها روزه می گیرید. یازده ماه از سال را هم شب ها روزه بگیرید و تاثیر آن را در سلامتی ببینید. سعی کنید ساعت شش عصر به بعد چیزی نخورید. عصرانه بخورید. وعده غذایی سنگین برای شام باعث می شود قلب با فشار بیشتری خون را پمپاژ کند و اعضایی که در طول شب باید استراحت کنند مجبور به کار باشند. بیایید مثل سایر کشورهای دنیا عصرانه بخوریم و از مصرف غذاهای پختنی برای شام اجتناب کنیم و با مصرف یک وعده غذایی سبک سلامت بدن مان را حفظ کند.

● هارمونی با طبیعت بهترین راه خودبهبودی

در این همایش اعظم برزویی، مدیر موسسه حامیان وجود، هم در باب ارتباط سلامت با طبیعت گرایی و هارمونی با طبیعت سخنانی ایراد کرد. او می گوید: «انسان از بدو پیدایش توانایی داشته خود را ترمیم کند. این توانایی هنوز در او هست اما به خواب رفته و تمرین های مداوم می تواند آن را بیدار کند و خودبهبودی را به وجود آورد. به همین دلیل است که یوگی ها، کسانی که طبیعت کار هستند، کسانی که مدیتیشن کرده و زیاد تمرکز می کنند، کمتر از سن خود نشان می دهند؛ زیرا این افراد می توانند انرژی حیات بخش طبیعت را به سمت خود دعوت کنند.»

او می گوید: «یکی از بدبختی هایی که بشر بر سر خود آورده تکنولوژی است. اما با توجه به پیشرفت های تکنولوژیک نمی توانیم بگوییم در قرن ۲۱ از هواپیما یا موبایل استفاده نمی کنیم؛ اینها جزیی از برنامه های زندگی شده باید در راستای این پیشرفت راه های مقابله با ضررهای تکنولوژی را بیاموزیم که هماهنگی خود با طبیعت را از دست ندهیم.» او با تاکید بر نقش انرژی بر فرآیند دست یابی به این هارمونی می گوید: «امروز هیچ چیز را به عنوان موجود غیرزنده نمی شناسیم. تمام چیزهایی که در هستی هستند شعور دارند. بنابراین از هم تاثیر می گیرند و بر هم تاثیر می گذارند اما چیزهایی که مصرف می کنیم از نقطه قدرت اولیه و اثربخشی اولیه خود خارج شدند. ما می توانیم دوباره اینها را به سمت عقب برگردانیم و به مکانی برسانیم که در آنجا بیشترین حالت انرژی و تاثیرپذیری را بر سلامت دارند و کمک می کنند با طبیعت هماهنگی بیشتری پیدا کنیم.»

● «روی» و سلامتی

دکتر مرتضی قربانی راد، پژوهشگر تغذیه و دندان پزشک، در این همایش تاثیر عنصر «روی» و کمبود آن بر سلامت را تشریح کرد: «روی در بسیاری از فعل و انفعال های شیمیایی بدن شرکت داشته و برای حفظ سلامتی و طول عمرِ بی امراض ضروری است. آنتی اکسیدانی است که در واکنش های اکسیداتیو استرس نقش دارد و در افزایش سطح ایمنی و کارکرد صحیح آن نقش بسیار مهمی ایفا می کند. در ساختمان بسیاری از آنزیم های بدن نقش دارد و فلزهای سمی وارده به بدن را جذب و خنثی می کند. در کلانشهرهایی مثل تهران که هوا بسیار آلوده است و مرتب سرب، کادمیوم و سایر فلزهای سنگین وارد بدن می شود، وجود کافی زینک مانع از تاثیرهای سمی و مخرب آنها می شود.» این محقق تاکید کرد: «فقر روی، عامل بسیاری از بیماری هاست.

مهم ترین عارضه های ناشی از فقر روی شامل کم کاری تخمدان در بانوان، فعال نبودن بیضه ها و کم بودن اسپرم در آقایان و درنهایت ناباروری، تشکیل لکه های سفید روی ناخن و تغییر شکل آنها، به تعویق افتادن درمان جوش های غرور جوانی و زخم های پوستی، کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن، کم بودن رشد کودکان، اختلال رشد در اندام های جنسی زن و مرد، تاثیر منفی بر رشد سیستم عصبی به ویژه در کودکان و نوزادان، بروز اختلال های رفتاری مثل افسردگی، اسکیزوفرنی و پرخاشگری، پوکی استخوان، بیماری های تیروییدی و بی اشتهایی است. در ضمن غذاهای دریایی مثل ماهی، میگو، صدف و نان های سبوس دار، تخم کدو و جوانه گندم منابع غنی روی هستند.

 

/ 0 نظر / 17 بازدید